Foto endnu ikke klar
888/​179

Gotisk kristusfigur af bronze, iført et lændeklæde, begge hænder med gennemboring, fødderne hvilende på et kort postament, bryst og arme klart definerede. Tyskland 15. årh. H. 16,5 cm.

Proveniens: Fynsk herregård.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 18. september 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK