Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
To Skagenfiskere i en robåd i skumringen. Sign. M. A. Olie på lærred. 42×52.
Andre marinemotiver
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 866, 2016 nr. 54.
Retoucheringer. Mindre krakeleringer og enkelte minimale afskalninger. Let forrrensede områder. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
22 bud