1949/788
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Legetøjsfigur af patineret teak i form af gravhund med bevægelig hale. Stemplet Kay Bojesen, Copyright, Denmark. Udført hos Kay Bojesen. H. max. 15,3. L. ca. 30.
Brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud