2411/​127

Louise Bonfils (f. Frederiksberg 1856, d. København 1933)

“Bygevejr. Hornbæk”. Sign. L. Bonfils 1921. Olie på lærred. 36×56.

Marine- og friluftsmaleren Louise Bonfils uddannede sig på Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder, hvor hun fik undervisning af Wenzel Tornøe og Hans Fischer, og på Kunstnernes Frie Studieskoler hos friluftsmalerne Laurits Tuxen og P. S. Krøyer. Hun var en flittig udstiller på blandt andet Charlottenborg, men først 9 år efter sin debut hér i 1881, kunne hun i 1890 indskrive sig som marinemaler på Kunstakademiets Kunstskole for Kvinder.

Bonfils tog på studierejse fra 1884 til 1885 i Bayern og Italien og foretog senere flere kortere rejser i Europa blandt andet til Paris. Marine- og landskabsmaleriet med påvirkning af friluftsmaleriet optog hende gennem hele hendes virke, og som kvindelig marinemaler indtog hun på den tid en unik position i den danske kunstverden. Nærværende maleri er et fint eksempel på Bonfils' virke som friluftmaler da fine små sandkorn i malingen er et vidnesbyrd om værkets tilblivelse en vindblæst dag på Hornbæk strand.

Udstillet: Charlottenborg 1922 nr. 54.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK