Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
“Nature morte”, 1927. Sign. Salto. Olie på lærred. 88×116.
Litteratur: Grete Jalk (red.): “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar, Bind 1, 1927–1936”, Teknologisk Instituts Forlag 1987, geng. s. 75 i et interiør af snedkermester N. C. Christoffersen, 1930. Udstillet: “Det danske Kunststævne i Forum”, København 1929, nr. 31(mærkat på bagsiden). Titel og datering jævnfør kataloget. Udstillet: Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling, København 1930. Proveniens: Kaptajn A. P. Botved (jævnfør katalog fra 1929).
Malerier og skulpturer, 8. juni 2021