2125/​9008

Signeret Meshed, Persien. Design med “Livets træ”. Signeret: Karkhane Najafi Ferdosi. 20. årh.s første halvdel. 465×307.

Sælger oplyser: Muligvis let solblegning. Tæppet har fået nye frynser i begge ender. Ikke nødvendigvis en fejl, men altså ikke originale frynser.

Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

16 bud

10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK