Foto endnu ikke klar
891/​1446

Erik Raadal (f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941)

“Gadebillede ved Stationen, Gjern”. Sign. ER 38. Olie på lærred. 58×76.

Litteratur: Dorthe Falcon Møller: “Erik Raadal - Maleren fra Gjern”, København 1987, nr. 146, gengivet helsides i farver s. 58. Litteratur: Lars Rostrup Böyesen: “Erik Raadal - Vor Tids Kunst 34”, København 1942, gengivet s. 38. Udstillet: “Nordisk Kunst i Aarhus-Hallen”, juni-juli 1941, kat. nr. 14. Udstillet: “Erik Raadal Mindeudstilling”, Kunstforeningen, København, oktober, 1941, kat. nr. 43. Udstillet: “Dansk kunst gennem 200 år. Kunstakademiets Jubilæum”, Charlottenborg, København, april, 1954, kat. nr. 254. Proveniens: Dir. Herbert Jerichow, København. Kataloget over dennes samling nr. 225.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK