1816/​9001

Galionsfigur af bemalt træ i form af romersk soldat, opsat på selve galionen. 19. årh. L. 135 cm. (figur), L. 242 cm (samlet).

Proveniens: Admiral Hotel, København.

Købt af antikvitetshandler Klitgaard, Frederiksberg, ophæng lavet af Erik Andersen

EFTERSYN: MARIAGERVEJ 3, 9560 HADSUND

MANDAG 16. APRIL KL. 11–14.

Galionsfiguren skal afhentes før udgangen af april.

Trip Trap's Maritime Samling, 19. april 2018

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag