2416/​835

Carl-Harry Stålhane (f. 1920, d. 1990)

Eigil Hinrichsen (f. 1921, d. 1999)

Michael Andersen (f. 1898, d. 1991)

Tre dele keramik bestående af vase, skål og figur. Vase dekoreret i lyse, blå og brunlige nuancer. Sign. monogram. H. 23. Rund bordskål af stentøj, dekoreret med mørk glasur med abstrakt mønster. Sign. monogram. H. 6. Diam. 17. Figur af glaseret keramik. Udført hos Michael Andersen, Bornholm. H. 23. (3)

Brugsslitage. Ridser og mærker. Skade/reparation på skål. Vase med enkelte mindre afslag og reparationer. Figur med mindre afslag.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

280 DKK

280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK