2039/949
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sofabord med opklappelig plade, skuffefronter, hylde og sko af teak, stel af bøg. Model 149. Designed 1952. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 59/60,5. L. 66. B. 48/96.
Litteratur: Søborg Møbler katalog 1952, s. 31.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud