2045/808
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Kuglevase af stentøj dekoreret med junglemotiv i mørkebrun glasur samt transparent glasur. Sign. 5034/5029. Kgl. P. H. 16.
Almindelig brugspatina, herunder mindre overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud