Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Fire dele stentøj bestående af to skåle og to vaser. Dekoreret med mønstre i brunt og blåt på lysegrå base. Sign. monogram. Kgl. P. Unika. H. 6,2–18,5. Diam. 7–12,6. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024