Kinesisk embedsmand af forgyldt bronze stående i folderig kåbe med begge hænder holdende en rulle, på firsidet base. Ming 1368–1644. Vægt 1240 gr. H. 28 cm.
Proveniens: Konsul Gunnar Buck, blev ansat i 1921 i Øst Asiatisk Kompagni. I 1928 begyndte han sin oversøiske tjeneste i Malya, Kina og Manchuriet. GB blev vicekonsul i Harbin 1940–1945 og i 1952 blev han Danmarks konsul i Tokyo.
Hovedbeklædning med afslag, slidt guld, nogle huller, korroderet. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. januar 2018