921/​140

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Agnes Slott-Møller og Marie Krøyer i dagligstuen i Skagen. Usigneret. Dateret Skagen 30 Septbr. 98. Bly på papir. 25,5×32.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 435, 1982 nr. 414, afb. s. 141.

Motivet kendes også fra et foto fra Krøyers private fotoalbum (foto afb. i “P.S. Krøyers fotografier”, udstillingskatalog, Den Hirschsprungske Samling 1990, s. 116). Som mange andre kunstnere fra tiden tog også P.S. Krøyer selv mange fotografier og brugte dem blandt andet som hjælp i forbindelse med forarbejdet til mange af sine mest berømte værker - herunder blandt andre “Sommeraften ved Skagens strand. Kunstneren og hans hustru” fra 1899 (Den Hirschsprungske Samling).

På foto og tegning ses kunstnerne Agnes Slott-Møller (1862–1937) og Marie Krøyer (1867–1940) i samtale siddende i Marie og P.S. Krøyers dagligstue i deres fælles hjem i Skagen. De sidder i den karakteristiske tremmesofa, som var tegnet af Marie Krøyer, hvis møblement bestående af en sofa, to stole, en skammel og et bord prydede dagligstuen. Kvindernes positur er ens på tegning og foto, men beskæringen er lidt forskellig. Tegningen viser de to kvinder i fuld figur, foto kun overkroppen. Således er der på tegningen også plads til bordet tegnet af Marie. Kvindernes klædedragter er moderne og tidstypiske og på både tegning og foto ses Agnes Slott-Møllers karakteristiske broche med motiv af en svane.

Agnes og Marie var livslange veninder. De lærte hinanden at kende i 1885, inden de hver især blev gift, og det meget nære og fortrolige venskab varede frem til Agnes Slott-Møllers død i 1937. Store dele af deres brevveksling kendes bl.a. fra udgivelsen “Agnes og Marie. Breve mellem Agnes Slott-Møller og Marie krøyer 1885–1937”, v. Lise Svanholm, 1991.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK