Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Loungestol betrukket med orange uld, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen i 2014.
Stemplet under foden: Republic of Fritz Hansen Made in Poland, nr. 53000477261, samt på vedhæftede certifikat.
Label mrk. Republic of Fritz Hansen, Design Arne Jacobsen. Made in Poland 2014.
Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. Enkelte ridser og mærker på fod.
Moderne kunst og design, 1. november 2016