903/​80

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

“Jysk Landskab”. Bondegård i Jylland. Omkring 1838–1841. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 18,5×28,5.

Sigurd Swanes fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 107.

Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 126, afb. bd. 2 s. 64.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstilling af Dankwart Dreyers Arbejder”, 1912 nr. 102. Fyns Stiftsmuseum, “Mindeudstilling for Dankvart Dreyer 1816–1852”, 1952 nr. 47. Fyns Kunstmuseum og den Hirschsprungske Samling, “Naturfortrolighed”, 2006–2007 nr. 36, afb. s. 53.

Litteratur: Palle Kousgaard,“Mennesker og Landskab i egnen med Danmarks største skov. De mange bønders land”, 2007, bd. I s. 66 afb. s. 163.

Proveniens: Grosserer Th. Lyngbye (1912, 1921). Fru kaptajn E. Fox Maule (1952). Auktion i Kunsthallen 19.-20. maj 1980 nr. 36. Johan og Randi Dæhnfeldts samling, Bruun Rasmussen auktion 842, 2013 nr. 34 afb. s. 47.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

58.000 DKK