2009/945
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“FJ 40”. Skrivepult af teak. Top med tre rum, hver med låg og integreret messinggreb, opklappelig skriveplade, hvorunder rum. Udført 1950'erne hos snedkermester Niels Vodder. H. 75. B. 65,5. D. 65.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og finérafslag/kantafslag. Indvendig messingbeslag til skriveplade mangler.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag