2039/​563

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

“Kongemønster”. Otte sæt frokostbestik samt øvrige dele af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945, mokkaskeer samt saltske dog 1933–1944. Vægt eksklusive dele med stål 802 g. (45)

Bestående af: 8 frokostknive med langt skaft, 8 frokostgafler, 8 kagegafler, 8 kaffeskeer, 8 mokkaskeer, 1 pålægsgaffel L. 16,5., 1 kort pålægsgaffel 11,7., 2 frugtknive, 1 saltske.

Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Enkelte dele mangler dele af oxidering ved ornamentik.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK