2412/60
Hvalroskranie, Odobenus rosmarus, med underkæbe og to stødtænder. Grønland, 20. årh. Stødtænder L. ca. 21 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner på kranie samt stødtænder.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
11 bud