1510/791
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/4”. Pendel af bruneret messing med skærme af gul matglas, skærmophæng med trådben. Stemplet PH-4 Patented. Udført hos Louis Poulsen i 1930erne. Diam 40.
Defekt overskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Brugsslitage.
Moderne kunst og design, 3. marts 2015
Vurdering
Hammerslag