Johan Neumann (f. København 1860, d. sst. 1940)
Fiskerbåde trækkes på land ved havnen i Rågeleje. Olie på lærred. Sign. Joh. Neumann. 45×63.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 629, 1997, nr. 490.
Lærredet er dubleret. Reparationer/retoucheringer. Enkelte ridser/minimal afskalning i højre side. Behov for rensning.