2022/62
Dansk Rococo dragkiste af guldstafferet nøddetræ, svungen ligeknækket front med fire skuffer, cabriole ben. 18. årh. H. 110. B. 114. D. 63.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Manglende greb og nøglebeslag. Originale låse medfølger, disse ikke monteret. Nøgle medfølger ikke. Revner i træet. Senere bagbeklædning, lister m.m.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
Vurdering
Hammerslag