2050/556
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Trompetformet skål af patineret bronze. Stemplet monogram Just A., dessin B 178. H. 14,5. Diam. 26.
Litteratur: Just Andersen katalog, Bronce, afb. s. 10.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag