2050/​556

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Trompetformet skål af patineret bronze. Stemplet monogram Just A., dessin B 178. H. 14,5. Diam. 26.

Litteratur: Just Andersen katalog, Bronce, afb. s. 10.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 8. december 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

12.000 DKK