877/​933

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 61”. Sofabord med stel af matforkromet stål. Kvadratisk top af Porsgrunn marmor med fossiler. Formgivet 1956. Udført ca. 1970 hos E. Kold Christensen, stemplet. H. 33. B. 80. L. 80.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer 1972.

Porsgrunn marmor stammer fra området omkring byen Porsgrunn i det sydøstlige Norge og er ligeledes brugt på store danske bygninger som Nationalbanken, Søllerød Rådhus og Rødovre Rådhus tegnet af Arne Jacobsen. Det karakteristiske ved Porsgrunn marmor er ofte det store antal koralfossiler som giver overfladen liv. Ofte ses korallerne Halysites, Heliolites og dele af søliljer. Disse fund i marmoren indikerer, at aflejringerne er ca. 425 mio. år gamle.

Design: Aftenauktion, 7. marts 2018

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK