2434/211
To kinesiske hatstands af porcelæn, dekorerede i farver med figurscenerier og tekst. En mærket Tongzhi. Omlavet til lamper. Sen 19. årh. H. ekskl. montering ca. 28 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Brændingsfejl og nogle få glasur afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. august 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud