1950/99
Fransk lommeur med spindelgang, i kasse af guld, graveret med mønster, hvid skive med romertal og optræk, værk med balusterformede søjler, signeret JU LeRoy A Paris. Kasse stemplet med kronet BC. Ca. 1770–1780. Vægt i alt 89 g. Kassediam. 47 mm.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med to større afslag ved kl. 4 og 8. Forkapsel med små perforeringer mlm. kl. 10–11. Bagkasse med slitage og revne. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag
20 bud