Karl Ioganovich Rosen (f. Jelgava, Letland 1864, d. sst. 1934)
Kystparti. Overskyet formiddag med fiskere ved stranden. Sign. K. Rosen. Olie på lærred. 23×35.
Proveniens: Ingeniør og fabrikant Johannes Gry (f. Tvenstrup ved Odder 1876, d. Holbæk 1951), som boede i Riga 1921–1940 og kendte Karl Rosen personligt. Herefter Johannes Grys barnebarn til idag.
Behov for let overfladerensning. Revne i himlen (ca. 3 cm). Synlige monteringssøm langs øverste rammekant.
Russisk tema, 5. december 2019