Foto endnu ikke klar
893/​944

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 61”. Tidligt sofabord med stel af forkromet stål. Kvadratisk top af glas. Formgivet 1956. Udført ca. 1956 hos E. Kold Christensen, stemplet. H. 33. B. 80. L. 80.

Proveniens: Hanne & Poul Kjærholms eget hjem.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 5. marts 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK