811/​377

Helga Ancher (f. Skagen 1883, d. sst. 1964)

Købt i marts 2010 af Helga Anchers Fond.

Solskinsinteriør med læsende dame. Ca. 1915. Sign. monogram. Olie på lærred. 45×40.

På bagsiden udstillingsetiket fra Charlottenborg, men det har ikke været muligt at få verificeret, om billedet har været udstillet.

Ældre Malerier, 10. marts 2010

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK