1622/900
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kontrast”. Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af metal. Udført hos Louis Poulsen. H. inkl. montering 46. Diam. 43.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 281–282.
Smuds. Ridser og mærker. Brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
Vurdering
Hammerslag
11 bud