1831/855
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønligt velour. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, slitage og pletter. Det ene bagben med afslag.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
19 bud