P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
Portræt af hornbækfiskeren Hans Kulman. Sign. S. K. Febr. 91., samt betegnet Hans Kulman Hornbæk. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 31,5×23. (2).
Udstillet: Münchener Jahresausstellung von Kunstwerken aller Nationen im Kgl. Glaspalaste 1891, nr. 2712. (Mærkat herfra på bagside af bagbeklædning).
Akvarellen er betegnet for neden under passepartout af kunstneren selv:
"Til Mogensen, Jeg beder Dem sætte denne Akvarel i en af de bestilte Rammer [her har Krøyer lavet en lille blyantsskitse af et hjørne af en ramme] og sende den over til Stockholms Udstilling saa snart den er færdig - det haster! Deres Krøyer”.
Monteret i original ramme, jvf. Krøyers skitse af den.
Konvolut adresseret af kunstneren selv:
"Hofforgylder Alex. Mogensen Bredgade 10 Kjöbenhavn K
Afsender P. S. Krøyer Hornbæk".
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 15. september 2020