Spillemaskine i kasse af palisander og bejdset træ, dekoreret med intarsia og listeindlægninger, valse med ti melodier. 19. årh.s slutning. H. 31. L. 45. B. 35.
Kam med to knækkede tænder. Revner i træet. Ridser og mærker. Falmet. Mindre del af listeindlægning mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 2. juni 2016