Jeppe Madsen-Ohlsen (f. Christiansfeld 1891, d. Sejs 1948)
Ved det gamle vægterhus i Chrstiansfeld. Maleri. Sign. J-Madsen Ohlsen. 54×68.
Udstillet: Mindeudstillingen Kunstsalonen, Aarhus nov. 1949, Aarhus kunstforening af 1847, Aarhus festuge 1972 kat nr. 16, Kunstforeningen Kbh. 1975 kat. nr. 23, Christiansfeld Kunst og Museumsforening 1974 samt afbildet i Jubilæumsbogen: Christiansfeld 1773–1973 side 79. Proveniens: Købmand Steffen Poulsen, Christiansfeld.Hidrørende fra boet efter Bygmester Peter Nielsen, Kolding. Afbildet
Moderne kunst og design, 11. maj 2004