895/​816

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Pernilla 3”. Chaiselounge af formbøjet, lamineret bøg. Sæde og ryg udspændt med flettede gjorde af cognacfarvet skind. Nakkehynde betrukket med dybthæftet lys bouclé. Formgivet 1944. Udført 1970 hos Karl Mathsson, Sverige, stemplet. L. ca. 170.

Generel i god restaureret stand. Nyere skindgjorde med mindre brugsspor, herunder mindre pletter og overfladeridser. Stel med mærker, ridser og hak. Ene bagben med afslag (se foto). Nogle let løse skruer.

Design, 18. juni 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag