2031/715
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Scirocco”. Lænestol med stel af ask, udspændt med grønligt skind, løs hynde med brunt skind. Udført hos Norell Møbler.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med overfladeridser og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud