Vladimir Donatovich Orlovsky (f. Kiev 1842, d. Genova 1914)
Russisk folkeliv ved en bondegård i skovens udkant. Sign. Orlovsky (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 87×139.
Proveniens: Jens Sophus Møller-Holst (f. Aarhus 1881, d. Frederiksberg 1947), dansk konsul i Riga, hvor han erhvervede nærværende maleri omkring 1910. Han blev senere annoncedirektør på Berlingske Tidende. Herefter dennes barnebarn i Danmark til idag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk auktion, 10. juni 2020