2417/2025
Vækkeur med alarmfuntion, ref. 7507. Mekanisk værk med manuelt optræk og mekanisk alarm. Urkassen er belagt med lak. Ø 75 mm. 1980'erne.
Cartier-æske medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Den ene fod er repareret skævt og uret kan derfor vippe. Lakken er krakeleret.
Armbåndsure, 24. april 2024
Vurdering
Hammerslag