2149/758
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Et par bogkasser af massiv mahogni med messingforede samlingshuller. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Ujævn falmet.
Moderne kunst og design, 7. december 2021
Vurdering
Hammerslag