2425/865
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Kugleformet vase af stentøj, modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med lys okkerbrun glasur. Sign. monogram, 6. H. 12,2. Diam. 13.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Uregelmæssighed i glasuren på øverste kant, hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 18. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud