1440/1730
Fransk Charles X kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med siddende kardinal, forsølvet skive. 19. årh.s midte. H. 40. B. 28. D. 12.
Pendul og Optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 2. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag