Bjørn Wiinblad, m.fl. (f. København 1918, d. 2006)
Mogens Zieler, m.fl. (f. København 1905, d. Odder 1983)
Inger Hanmann, m.fl. (f. Stege 1918, d. Frederiksberg 2007)
Paul René Gauguin, m.fl. (f. København 1911, d. Spanien 1976)
En samling på 12 juleskeer af forgyldt sterlingsølv emaljedekorerede motiver. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Samlet vægt 540 g. L. ca. 15,7–17. (12)
Bestående af: 1944: Ole Hagen. L. 16. 1946: Johan Pedersen. L. 16. 1951: Eigil Jensen. L. 15,7. 1952: Arne Ungermann. L. 15,7. 1953: Ebbe og Karen Clemmensen. L. 16,2. 1955: Palle Pio. L. 15,9. 1958: Karl Gustav Hansen. L. 17. 1963: Carsten Frölich. L. 16,3. 1964: Inger Hanmann. L. 16,3. 1967: Paul René Gauguin. L. 16,3. 1970: Mogens Zieler. L. 16,3. 1972: Bjørn Wiinblad. L. 16,3.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle dele med slitage i forgyldning.
Moderne kunst og design, 28. november 2023
14 bud