Foto endnu ikke klar
891/​837

Ivan Petrovich Chlebnikov (, Skt. Petersborg 1890)

Russisk the- og kaffeservice af sølv, bestående af thekande, thedåse, flødekande, sukkerskål, fad samt dansk matchende kaffekande, kugleformet og rillet design, lågknopper af sølv, hvoraf to med perlemor. Ivan Petrovich Chlebnikov, stemplet med den kejserlige russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, guardein IE 1890, lødighed 84, efterstemplet i Danmark 1924, guardein Christian Fr. Heise. Hertil kaffekande stemplet Danmark 1924, guardein Christian Fr. Heise. Samlet vægt ca. 2.321 gr. H. kaffekande 15,5. H. flødekande 5,7. Diam. fad 35,3. B. fad (inkl. håndtag) 41,5. (6).

Proveniens: Erhvervet af den danske sælgers farfar, Niels Bøgholm (f. Lundtofte 1873, d. Birkerød 1957), professor i engelsk ved Københavns Universitet. Ifølge sælger erhvervede Niels Bøgholm det på dødsboauktionen over “Herskabeligt Indbo” efter Geheimekonferensrådinde Laura Charlotte Tietgen, der fandt sted i hendes hjem, Kronprinsessegade 30, 1. sal, København, ved højeretssagfører Vagn Aagesen tirsdag den 4. december 1917. I kataloget nævnes som nr. 106a “Thekande, Sukkerskaal og Flødekande, russisk Arbejde”, hvilket muligvis relaterer sig til nærværende the- og kaffeservice.

Laura Charlotte Tietgen var enke efter den store danske erhvervsmand C. F. Tietgen (1829–1901). Han var bl. a. ejer af Det Store Nordiske Telegraf-Selskab, der udførte betydningsfulde opgaver i Rusland. C. F. Tietgen stod sig tæt med den danske kongehus, heriblandt Kejserinde Dagmar.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 29. november 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag