2438/21
Kinesisk famille verte krukke af porcelæn, balusterformet, dekoreret med paladssceneri og lotus blomster i vase. Kangxi (1662–1722). H. 27 cm.
Fremstår med reparation på hals; indvendig med revne 15/9: muligvis gennemgående og opmalet i dekorationen. Slitage, ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud