Joen Waagstein (f. Klaksvik 1879, d. Thorshavn 1949)
Gadeparti fra Færøerne. Sign. monogram, 9/3 14. Gouache på papir. 35×23.
Misfarvninger. Papiret er gulnet. Glas i rammen mangler. Enkelte fugtpletter.