2250/640
Einar Wegener/Lili Elbe (f. Vejle 1882, d. Dresden 1931)
Fjordparti med fiskerbåde. Sign. E Wegener 1912. Olie på malerplade. 21,5×26,5.
Proveniens: ARB auktion 403, 1980 nr. 443.
Behov for let overfladerensning. Malepap med skævheder.
Moderne kunst og design, 13. december 2022
Vurdering
Hammerslag
21 bud