2124/768
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Lågkrukke af stentøj. Låg modelleret med bær og blade. Dekoreret med brun glasur med okkergule elementer. Sign. monogram, 29. H. inkl. låg 13,5. Diam. 14.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To små afslag på øvre kant.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag