2027/66
“Træske” skønvirkebestik af sølv. Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik/Slagelse Sølv. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1230 gr. (32)
Bestående af 12 middagsgafler, 6 middagsknive, 12 dessertskeer med forgyldt laf, sauceske og serveringsske.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Delvis graveret. Slid på forgyldning. Enkelte minimale buler på knive.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud