891/​843

Piotr Alexandrovich Samonov (f. Sterlitamak 1863, d. Serbien ca. 1930)

Russisk skulptur af støbejern forestillende en mand, der tæmmer en hest. Efter en af Baron Petr Karlovich Klodt von Jürgenburgs fire skulpturer “Hestetæmmerne” på Anichkov Broen ved Nevski Prospekt i Skt. Petersborg. Sign. Bar[on] Klodt (med kyrilliske bogstaver) og stemplet P. Samonov (med kyrilliske bogstaver). Udført hos Kasli Jernstøberi 1890, stemplet med den kejserlige russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof. H. 43. L. 36. B. 26.

Minimal aldersslitage.

Russisk kunst, 29. november 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag